Czytelnia

Bycie skutecznym to nie jest jakaś nadzwyczajna umiejętność. Choć wiele osób ma z tym problem, można się tego na uczyć i to najlepiej działając, ale oczywiście można tego uczyć się od innych. Polecam kilka książek, które warto przeczytać w tym temacie:

Linki do księgarni, to linki afiliacyjne -> jeśli kupisz książkę po ich kliknięciu część pieniędzy trafi do mnie.

 

Jak Uczyć Skuteczności. Siebie i innych

Michał Czakon

W pierwszej kolejności polecam Wam moją książkę. Zbiera ona ogrom wiedzy o skutecznym działaniu, ale też o tym jak stawać się skutecznym i pomagać w tym innym. Książkę tę napisałem też z myślą o wszystkich osobach, które w jakikolwiek sposób wspierają edukację i rozwój innych, a więc przede wszystkim o rodzicach, nauczycielach, wychowawcach, liderach i menadżerach. Książkę reklamuje stwierdzeniem: Podręcznik osobistej skuteczności, z wiedzą, którą powinniśmy poznać w szkole, bo naprawdę moim marzeniem jest to, żeby tak rozumianej skuteczności uczyć szkole. No właśnie a co rozumiem pod pojęciem skuteczności? Skuteczność to posiadanie 4 szerokich kompetencji: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości, a chyba niestety tych kompetencji coraz bardziej jakby nam jako społeczeństwu brakuje…

Książkę możesz zamówić na tej stronie: https://cdw.edu.pl/jakuczycskutecznosci

 

7 nawyków skutecznego działania

Stephen Covey

Zdecydowanie podstawowa lektura w tej dziedzinie. Jeśli chcesz być naprawdę skuteczny powinieneś/aś na pamięć znać te 7 nawyków (proaktywność, zaczynaj z wizją końca, najpierw rzeczy najważniejsze, najpierw słuchaj potem staraj się być wysłuchanym,  wygrana – wygrana, synergia, ostrzenie piły) i stosować je w życiu. Każdy z nawyków to bardzo dobry temat na wpis blogowy, na pewno będę o nich pisał.

Książkę możesz kupić tutaj

 

 

Heroiczne Przywództwo

Chris Lowney

Autor opisuje i analizuje historię sukcesu zakonu jezuitów. Swego czasu był to najpotężniejszy zakon na świecie posiadający własne szkolnictwo, uniwersytety, biznesy, wpływ na władze. Jezuici byli aż tak rozwiniętym zakonem, że w obawie przed ich nadmiernymi wpływami… zostali zlikwidowani. Niektórzy twierdzą, że jezuici to dalej najpotężniejszy zakon na świecie, ponieważ jest ich najwięcej, no i papież jest jezuitą. Autor analizuje 4 filary sukcesu indywidualnego i organizacyjnego zakonu: samoświadomość (wiesz w czym jesteś dobry i to wykorzystujesz, ale też wiesz, w czym jesteś słaby i nad tym pracujesz), pomysłowość (rozumiana jako zdolność do wprowadzania innowacji, ale również adaptacji do otoczenia rozumianej nawet jako swoistego rodzaju obojętność wobec tego co trzeba robić i gdzie: „cały świat jest naszym domem”, po prostu trzeba zrobić to, co trzeba niezależnie od tego, czy masz kilka miesięcy iść przez pustynię, czy nauczyć Indian biznesu), miłość (to właśnie to, czego uczył nas Jezus: rób wszystko z miłością, z miłością odnoś się do kolegów, przełożonych, podwładnych, klientów, itp.: „więcej miłości, niż bojaźni”) i heroizm (trzeba mieć wielkie plany i marzenia i ciągle chcieć więcej: „magis”).

Książkę możesz kupić tutaj

 

Dawaj i bierz

Adam Grant

Bardzo ciekawa książka. Autor opisuje style wzajemności jakimi możemy kierować się w życiu: dawcy, to ludzie którzy więcej dają niż biorą, biorcy to osoby, które więcej biorą niż dają, a rewanżyści to osoby, które za dobro odwzajemniają się dobrem, a za zło złem. Jak myślicie kto odnosi w życiu największe sukces? Biorcy, którzy ciągną tylko na siebie i wszystko co robią, robią z myślą o własnym zysku? Właśnie nie: największe sukcesy odnoszą dawcy, którzy myślą bardziej o dawaniu, czyli o innych, niż o sobie. A jak myślicie, kto odnosi w życiu największe porażki? Też dawcy, którzy dają się bezmyślnie wykorzystać. Jak więc być dawcą, który odnosi sukces? Właśnie o tym jest ta książka. Kiedy czytałem tą książkę przyszła mi do głowy jedna paradoksalna myśl: bezinteresowność się opłaca 🙂

 

Ciszej proszę…

Susan Cain

Kolejna książka (po tej wymienionej powyżej), która jakby nieco łamie nasze schematy. Nasza kultura promuje na człowieka sukcesu typowego „rozwrzeszczanego” ekstrawertyka, czyli człowieka, który robi wokół siebie dużo szumu, dużo mówi (najczęściej o sobie), jest elokwentny, wygadany, dobrze ubrany, no i oczywiście pewny siebie (a właściwie to nawet nie musi być pewny siebie, ale ważne, żeby takie sprawiał wrażenie). I jeśli uważasz, że sukcesem jest to, że ludzie o tobie gadają (nie ważne co), to rzeczywiście o takich ekstrawertykach gadają najwięcej, ale chyba nie na tym polega sukces. W skrócie: książka o potędze introwersji w rozkrzyczanym świecie.

 

Pismo Święte

praca zbiorowa

Kolejna książka, która może przełamać Twoje schematy. Jeden z najlepszych starożytnych podręczników skutecznego działania. Dzieło traktuje o skuteczności w budowaniu dobrych relacji, o biznesie i obracaniu pieniędzy, o skuteczności osobistej, o radzeniu sobie z emocjami, o stawianiu i realizacji celów, o rządzeniu państwami i prawie wszystkich dziedzinach naszego życia. Nie wierzysz? To przeczytaj chociaż księgę Mądrości Syracha.

Więcej o Piśmie Świętym jako również podręczniku skutecznego działania pisałem w tym wpisie:

BIBLIA W ROK – po co i jak [do pobrania]

 

Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie

Frank Bettger

Klasyka gatunku literatury biznesowej. Książka napisana w latach ’40. XX wieku, ale wciąż aktualna. Autor pisze o odwadze, entuzjazmie, szacunku do ludzi, ale do mnie najbardziej trafia to, że żeby odnosić sukcesy trzeba wiedzieć czego ludzie potrzebują i im to po prostu dawać. Proste, ale my niestety tego nie robimy, bo bardziej myślimy o sobie niż o innych.

Książkę możesz kupić tutaj

 

Nonzero. Logika ludzkiego przeznaczenia

Robert Wright

Nie jest to książka o skuteczności, ale o ewolucji kulturowej. Autor bazując właśnie na analizie zjawiska ewolucji (biologicznej, ale bardziej kulturowej) i teorii gier stawia bardzo ciekawą tezę mówiącą o tym, że szeroko rozumiany rozwój (złożoności biologicznej, cywilizacyjny, społeczny, a nawet technologiczny) prowadzi do tego, że coraz większe zastosowanie mają interakcje o charakterze gry z sumą niezerową, czyli w skrócie takie, w których wszystkie strony mogą zyskiwać (np. kiedyś opłacało się prowadzić wojny, a teraz bardziej opłaca się handlować). Bardzo podoba mi się takie ujęcie wszystkiego co robimy w życiu: jeśli chcesz być skutecznym to musisz dbać o dobro innych i swoje. Budując swoje interakcje, nie zależnie od tego, czy mówimy o relacji w małżeństwie, relacji biznesowych, relacji z klientami, czy nawet relacji z wyborcami, najlepiej jest budować wprost na zasadzie wygrana – wygrana. I uwierzcie mi da się to zrobić częściej niż nam się wydaje.

 

Zobacz również:

Najlepsze książki o odkrywaniu talentów i planowaniu przyszłości

 

Oczywiście książek o skutecznym działaniu jest bardzo dużo. Zaproponowałem Wam tutaj tylko te, które moim zdaniem są najważniejsze. Jeśli uważacie, że jeszcze coś powinno znaleźć na tej liście zapraszam do przesłania propozycji do mnie.

 

Linki do księgarni, to linki afiliacyjne -> jeśli kupisz książkę po ich kliknięciu część pieniędzy trafi do mnie.