Przygotowałem dla Was listę narzędzi skutecznego działania, których sam używam. Zanim się z nią jednak zapoznacie zapraszam do lektury tego krótkiego wpisu. Myślę, że ten wpis może być dla Was większą inspiracją niż sama lista narzędzi.
Kiedyś bardzo interesowałem się sztuką przetrwania w niesprzyjających warunkach, czyli survivalem (zresztą dalej się tym interesuje, ale teraz bardziej z pozycji fotela i dobrej książki). Jedną z pierwszych książek jaką na ten temat przeczytałem, była pozycja polskiego podróżnika, eksperta w temacie Jacka Pałkiewicza (1998). Zresztą była to jedna z pierwszych pozycji książkowych w tym temacie na rynku polskim. Pałkiewicz jako ekspert szkolił elitarne jednostki wojskowe, a ogólnoświatowym środowisku podróżników znany jest jako odkrywca źródeł Amazonki (co też opisał w swojej wciągającej książce Terra Incognita, 1997). Podróżnik proponuje następującą piramidę przetrwania, czyli odpowiednią hierarchię, tego, co w survivalu jest najważniejsze:
Wola przeżycia – jest najważniejsza, najważniejsze, żebyś chciał przeżyć (żeby to zrozumieć polecam film: The Revenant, 2015). Oczywiście można (a nawet trzeba) ją ćwiczyć.
Wiedza – czyli znajomość metod i sposobów rozniecania ognia, zdobywania pożywienia, przygotowania schronienia itp.
Umiejętności – czyli to, na ile w praktyce potrafimy wykorzystać metody, na ile jesteśmy w tym wytrenowani
Ekwipunek – tak naprawdę jest on na samym końcu, ułatwia przeżycie, ale nie jest najważniejszy. Nie należy się od niego uzależniać, bo może zdarzyć się sytuacja, że nie będziemy mieli go pod ręką. Jeśli masz wolę, wiedzę i trening umiejętności to będziesz w stanie sam wyprodukować sobie potrzebne narzędzia.
Jak to się ma do skutecznego działania?
A mianowicie tak, że survival to też przecież wiedza o skutecznym działaniu, tylko, że w specyficznych warunkach. Możemy więc odnieść piramidę Pałkiewicza do skutecznego działania i dojdziemy do prostego wniosku: narzędzia nie są najważniejsze, najważniejsza jest wola (czyli po prostu, że coś chcemy zrobić), potem wiedza (czyli jak to zrobić), umiejętności (czyli praktyczny trening zastosowania wiedzy), a dopiero na końcu narzędzia. Podsumowując, jestem zdania, że podobnie jak doświadczony podróżnik jest w stanie sam stworzyć narzędzia do poradzenia sobie w sytuacji, w której się znajdzie (a nawet przetopić rudę żelaza i zbudować okręt, zob. świetną książkę Julisza Verne – Tajemnicza Wyspa – wiem, że to fikcja literacka, ale inspirująca), tak samo my wiele narzędzi skutecznego działania sami możemy sobie stworzyć. I co jeszcze najciekawsze, to będą do narzędzia dostosowane do naszych potrzeb. Tak też i ja zrobiłem i chcę się tym z Wami podzielić.
Bibliografia:
Pałkiewicz J. (1998). Survival – Sztuka przetrwania. Warszawa: Bellona.
Pałkiewicz J. (1997). Terra Incognita. Wyprawa do źródeł Amazonki. Warszawa: Bellona.
Verne J. (1874/2013). Tajemnicza Wyspa. Wrocław: Siedmioróg.
Moja lista narzędzi
Planowanie
Nie korzystam z papierowego kalendarza ani z żadnych aplikacji (no dobra, może za wyjątkiem aplikacji do notatek Samsung na głównym ekranie smartfona). Do planowania operacyjnego, czy po prostu zapisywania spraw, żeby o nich nie zapomnieć używam pliku MS Word, który cały dzień mam otwarty na komputerze. Do planowania projektów używam prostej tabelki. Więcej o moim systemie planowania i pliki do pobrania znajdziecie tutaj (Trzy rodzaje celów…).
Oprogramowanie graficzne
Najbardziej zaawansowanym programem graficznym jakiego używam jest Paint 🙂 naprawdę go często używam. Ale też polecam darmowy program PhotoScape (w nim robię grafiki tytułowe do postów). Dużo prostych grafik przygotowuje też w MS PowerPoint (z moim zdaniem fenomenalnym VBA, który pomaga zautomatyzować niektóre czynności).
Darmowe bazy grafik
Tak naprawdę używam tylko pixabay.com. Wszystkie grafiki na blogu pochodzą z tej strony. Można ich używać do celów komercyjnych bez podawania źródła. Na freepik.com też są fajne, ale trzeba podawać źródło pochodzenia.
Blog
– WordPress – darmowy CMS i najpopularniejsza platforma blogowa na świecie
– Szablon Sparkling by Colorlib, ale z moimi dużymi zmianami
– jchost.pl – hosting
Wordpresowe wtyczki:
– CKEditor for WordPress
– Limit Login Attempts
– Newsletter
– WordPress Related Posts
– WordPress Zero Spam
– WPForms Lite
Nauka języków obcych
– Podcasty – o podcastach, których używam pisałem tutaj (Nie trać czasu…)
– Filmy z napisami – o tym jak oglądam filmy pisałem tutaj (Napisy do filmu jako forma uczenia się języka obcego…)
– Duolingo – na smartfonie
Lista nie jest długa, ale wypisane tam narzędzia są wystarczające, bo skoro coś można zrobić prościej, to po co komplikować.
A i jeszcze jeden oczywisty wniosek i na pewno zgodzi się z nim każdy survivalowiec: warunkiem koniecznym skuteczności narzędzi jest ich stosowanie, a nie tylko znajomość.
Zapraszam do dzielenia się uwagami i swoimi pomysłami na narzędzia skutecznego działania w komentarzach.
Pierwszy raz od wielu lat mam poczucie, że czytam tak wartościowe treści! Konkret totalny, inspiracja nie tylko zawodowa, ale osobista również, a może przede wszystkim. Jestem uzależniona od czytania kolejnych inspiracji 🙂