Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Kilka porad dotyczących tego jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Rozmowy, dzięki której zdobędziesz swoją pracę marzeń.

 

Jest to drugi wpis z serii Praca Marzeń. Pierwszy wpis znajdziesz tutaj:

– Jak szukać pracy marzeń

 

1. Wejdź w skórę pracodawcy

To jest najważniejsza sprawa. Zadaj sobie pytanie do czego jesteś potrzebny swojemu przyszłemu pracodawcy. Zastanów się czego on potrzebuje, czego szuka. Nie myśl o sobie i swoich potrzebach (zarobkach, warunkach pracy itp.), ale w pierwszej kolejności pomyśl o potrzebach pracodawcy. Zastanów się, jaką wartość możesz dać swojemu pracodawcy, jaki problem mu rozwiążesz, jaką korzyść mu przyniesiesz.

Z tym związana jest też taka porada, żeby nie mówić zbyt dużo o sobie, ale raczej koncentrować się właśnie na rozwiązaniach jakie możesz dać pracodawcy. Twoje doświadczenie, wiedza, umiejętności i doświadczenie interesują Twojego pracodawcę tyle o ile mogą one mieć wpływ na funkcjonowanie instytucji przez niego reprezentowanej. Dlatego jeśli mówisz o sobie, to tylko w kontekście pokazania, że jesteś rozwiązaniem problemów pracodawcy. Takie podejście buduje również Twój wizerunek jako człowieka odpowiedzialnego, który nie będzie przedkładał swoich interesów nad interesy pracodawcy.

 

2. Zaproponuj konkretne rozwiązania

Przygotowując się do rozmowy pomyśl nad konkretnymi rozwiązaniami, które mógłbyś wdrożyć na swoim przyszłym stanowisku pracy:

– jeśli starasz się o posadę sprzedawcy, to zastanów się jakie konkretne działania mógłbyś wdrożyć, żeby zwiększyć sprzedaż

– jeśli starasz się o posadę nauczyciela, to zaproponuj konkretne efektywne sposoby poprowadzenia lekcji

– jeśli starasz się o posadę menadżera, to zaproponuj konkretne sposoby zwiększania efektywności zespołu

– jeśli starasz się o posadę inżyniera, to zaproponuj konkretne rozwiązania techniczne, które zwiększą szybkość produkcji i zmniejszą koszty

– jeśli starasz się o posadę grafika, to zaproponuj konkretne prace i pomysły

 

Pamiętaj, żeby przygotować konkretne rozwiązania, a nie mówić czegoś w stylu: będę aktywnie podchodził do swojej pracy. Pokazując, że masz konkretne pomysły jesteś bardziej wiarygodny.

  • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościWięcej o tym, jak działać skutecznie i żyć z innymi znajdziecie w moim podręczniku:
    Jak Uczyć Skuteczności

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

3. Pokaż, że jesteś ekspertem z pasją

Pisałem już o tym w wpisie dotyczącym szukania pracy marzeń (punkt 3.). Pokaż, że jesteś (lub przynajmniej stajesz się) ekspertem. Przygotuj na rozmowę kilka wpisów z swojego specjalistycznego bloga, przygotuj jakiś tekst, przygotuj swoją książkę, przygotuj konspekt zajęć, przygotuj jakiś specjalistyczny rysunek, zaprezentuj swoje wcześniejsze pracę, przygotuj portfolio. Pokaż, że nie tylko znasz się na tym co robisz, ale jest to twoja pasja, a praca właśnie tutaj umożliwi Ci jej realizację.

Bądź też przygotowany na to, że w czasie rozmowy Twój przyszły pracodawca nawet nie spojrzy na to co przygotowałeś. Może nawet nie spojrzy na to w ogóle, nawet po zakończeniu waszej rozmowy, ale ważne jest sam fakt przyniesienia tego materiału na spotkanie. Już sama informacja o tym, że coś takiego przygotowałeś sprawia, że jesteś bardziej postrzegany jako ekspert i specjalista z dużą wiedzą.

 

4. Pokaż, że jesteś odpowiedzialny

Poprzez ubiór: ubierz się odpowiednio do sytuacji. Staraj się dowiedzieć jaki ubiór jest odpowiedni dla danego rodzaju stanowiska. Pamiętaj jednak, że lepiej przesadzić w stronę stroju zbyt formalnego, niż w stronę stronu zbyt nieformalnego. Formalny strój sprawia, że jesteśmy postrzegani jako odpowiedzialni, a to na każdym stanowisku jest ważne. Twój ubiór pokazuje szacunek do drugiej osoby: nie tylko osoby, która przeprowadza z Tobą rozmowę, ale także to Twoich przyszłych współpracowników, a co najważniejsze klientów (lub innych bezpośrednich odbiorców Twoich działań, np. dzieci w szkole lub pacjentów w szpitalu).

DOBRA RADA: Formalny strój pomaga również zdawać egzaminy właśnie z tego powodu. W garniturze lub garsonce jesteś postrzegany jako bardziej odpowiedzialny niż będą ubrany w krótkie spodenki lub spódnicę. To działa również na egzaminie na prawo jazdy: przecież nikt nie da prawa jazdy osobie nieodpowiedzialnej!

 

Poprzez punktualność: Bardzo ważnym wymiarem pokazania swojej odpowiedzialności jest również bycie punktualnym. Najbardziej optymalnym czasem przybycia na spotkanie jest czas 5-10 minut wcześniej. Przybycie za późno oczywiście jest bardzo nieodpowiedzialne i nie próbuj się nawet tłumaczyć korkami, spóźnionym autobusem, czy innymi tego typu sytuacjami – przecież to wszystko mogłeś przewidzieć. Przybycie dużo za wcześnie również nie jest w dobrym tonie, ponieważ możesz tym sprawić kłopot swojemu pracodawcy i może pomyśleć sobie, że źle gospodarujesz swoim czasem.

 

Poprzez niezadawanie głupich pytań: Może dla niektórych nie będzie to zbyt przydatna rada, ale słyszałem różne historie o dziwnych pytaniach zadawanych przez kandydatów w czasie rozmów, np. „Czy mogę do pracy przyjeżdżać rowerem?”. Pamiętaj, że jeśli Twój przyszły pracodawca odniesie wrażenie, że najważniejsze dla Ciebie w Twojej przyszłej pracy jest to, czy możesz do niej przyjeżdżać rowerem, czy nie, to możesz mieć problemy z dostaniem tej pracy. Zadawanie pytań świadczących o braku wiedzy o instytucji, w której szukasz pracy również jest nie na miejscu.

 

Poprzez to, że lubisz ludzi: Pokaż, że jesteś człowiekiem, który lubi ludzi i jest lubiany. To że jesteś super specjalistą i świetnie wykonujesz swoją pracę to bardzo ważne, ale naprawdę każdy lubi pracować z osobą, z którą można się dogadać, która lubi żartować, jest pomocna, potrafi współpracować i jest po prostu „w porządku”. Pamiętaj, że dwa najważniejsze wymiary spostrzegania innych ludzi to sprawczość (kompetencje) i wspólnotowość (czy jesteś w porządku wobec innych) (Wojciszke, 2010).

 

5. Pokaż, że jesteś osobą, która się rozwija

Poza tym, że jesteś osobą odpowiedzialną pokaż swojemu pracodawcy, że jesteś również osobą, która cięgle się rozwija. Jeśli nie znasz rozwiązania jakiegoś problemu, to próbujesz, a nie od razu mówisz: „nie wiem”, „nie da się” itp. Pracodawcy bardzo lubią pracowników, którzy nie będą generować problemów, ale którzy te problemy będą rozwiązywać. Pokaż, że Ty bardziej koncentrujesz się na rozwiązaniach, a nie na problemach. O tym było w tym wpisie: Uniwersalne podejście do rozwiązania każdego problemu.

 

6. Pokaż, że jesteś ciekawą osobą

Bycie ciekawą osobą to może najmniej istotny element dobrego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, ale zawsze warto o niego również zadbać. Czasami na końcu CV wpisujemy nasze zainteresowania. Uważaj co tam wpisujesz, bo możesz być o to zapytany. Jeśli wpiszesz tam „czytanie”, to ktoś może Cię zapytać o ostatnio przeczytaną książkę i lepiej, żeby nie było to „Dzieci z Bulerbyn”, albo „Pan Samochodzik”, które czytałeś w podstawówce. Podobnych pytań możesz się spodziewać, jeśli wpiszesz „film”, „muzyka” lub „teatr”.

Generalnie lubimy ludzi, którzy mają jakieś pasje, mogą coś ciekawego opowiedzieć, zainteresować nas czymś nietypowym. Pamiętaj jednak, że nietypowość zainteresowań może być jednak pewnym zagrożeniem utrudniającym dostanie pracy:

Po pierwsze: osoby z nietypowymi zainteresowaniami mogą być postrzegane jaki „awangardowe dziwaki”, tj. tacy trochę „nieogarnięci artyści”, a przez to nieco nieodpowiedzialni, roztrzepani, nieułożeni, szaleni itp. i jeśli nie szukasz pracy w agencji kreatywnej lub za barem squotowego lokalu to lepiej zbytni unikać takich kojarzeń z swoją osobą

Po drugie: nietypowe zainteresowania i pasje, a zwłaszcza takie, które bardzo angażują człowieka (w sensie czasowym, finansowym, ale także bezpieczeństwa), jak np. dalekie podróże, samoloty, samochody sportowe, sporty ekstremalne, mogą sprawić, że nie będziesz postrzegany jako odpowiedni kandydat, który poświęca się pasji kosztem pracy, a co gorsza ze względu na niebezpieczeństwa może do tej pracy nie wrócić

 

Co myślicie o takim przygotowaniu się do rozmowy? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 

Bibliografia:

Wojciszke B. (2010). Sprawczość i wspólnotowość. Podstawowe wymiary spostrzegania społecznego. Gdańsk: GWP.

 

Pobierz Darmowy E-book

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *