O blogu

Cześć! Nazywam się Michał Czakon. Tworzę tego bloga z myślą o przekazywaniu wiedzy o mądrym działaniu. Działanie mądre to według mnie takie, które prowadzi do zamierzonego celu, czyli jest skutecznie, a jednocześnie daje satysfakcję osobie, która je wykonuje.

Z wykształcenia jestem psychologiem (mam nawet doktorat w tej dziedzinie) i na co dzień pracuję w organizacji pozarządowej zajmującej się edukacją i wychowaniem: w Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie, gdzie zajmuje się między innymi merytoryką naszego ośrodka edukacyjnego Centrum Dobrego Wychowania, projektami edukacyjnymi (np. projektami PrawdziwySkarb.pl i Szkoła Świętego Mikołaja, które realizujemy wspólnie z innymi organizacjami) oraz prowadzę zajęcia techniczne dla dzieci i młodzieży.

Chcę się z Wami dzielić wiedzą o skutecznym działaniu, ponieważ moim zdaniem brakuje w naszej edukacji szkolnej treści dotyczących skutecznego działania. Jeśli miałeś/aś taki dar jak ja i spotkałeś/aś w swoim życiu osoby, które Cię tego nauczyły (jak na przykład mnie moi rodzice, za co jestem im bardzo wdzięczny) to jesteś skuteczny/a, ale jeśli nie miałeś takiego szczęścia, to prawdopodobnie, tak jak duża część naszego społeczeństwa, możesz mieć problemy z doprowadzaniem spraw do końca albo nawet ich rozpoczynaniem (a zwłaszcza tych spraw z gatunku Wielkich).

Kwestia skuteczności (co określa się również mianem „bycia ogarniętym”), to nie tylko nasza osobista sprawa, ale to także sprawa ludzi, którzy żyją wokół nas (dlatego dużo piszę o dobrym życiu z innymi), a nawet kwestia społeczna, dlatego właśnie na tym blogu dzielę się z Wami tym, co mnie interesuje, czyli właśnie tematem skuteczności.

Życzę miłej lektury.

 

P.S. Jestem również autorem podręcznika zbierającego usystematyzowaną wiedzę na temat skuteczności i jej kształtowania: Jak Uczyć Skuteczności. Siebie i innych. Zapraszam Was również do lektury tej książki.

 

Od czego zacząć?

Zapraszam Cię do polubienia fanpage mojego bloga, gdzie także umieszczam informację o nowych treściach na blogu:

https://www.facebook.com/jakdzialacskutecznie/

Jeśli jesteś nauczycielem lub w innej formie pracujesz z grupą, zapraszam Cię także do zapisania się na kurs Jak Skutecznie Pracować z Grupą i Klasą, który przygotowałem dla Centrum Dobrego Wychowania. Do internetowej społeczności Centrum Dobrego Wychowania również często wysyłam treści z mojego bloga, a zwłaszcza te, które bezpośrednio dotyczą edukacji i kształtowania postaw.

 

Misja bloga – Dlaczego go prowadzę?

Tworzę tego bloga, ponieważ sprawia mi satysfakcję uczenie innych mądrego, skutecznego działania w życiu zawodowym i osobistym oraz pomaganie innym w osiąganiu ich celów.

 

Cele bloga

1. Przekazywanie wiedzy o mądrym działaniu to znaczy opartym o 4 filary: myślenie, współpraca, aktywność i wytrwałość (więcej o tych filarach i ich kształtowaniu przeczytasz w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności).

2. Inspirowanie do odkrywania swoich talentów i dzielenia się nimi z innymi, a zwłaszcza w kontekście rozwoju społecznego i gospodarczego Polski, konkurencyjności i innowacyjności naszych produktów oraz odnajdywania „swojego miejsca w życiu” (czy jak kto woli opisywania „pomysłu na siebie”).

3. Przekazywanie mądrych i skutecznych sposobów zarabiania pieniędzy skoncentrowanego wokół dawania innym prawdziwej wartości i realizacji swoich kompetencji.

4. Pokazywanie dobrych sposobów skutecznego uczenia się pozwalających robić to z szczerym zaciekawieniem.

5. Inspirowanie rodziców i osób zajmujących się edukacją do realizacji powyższych celów w odniesieniu do innych, a zwłaszcza dzieci i młodzieży.

6. Budowanie społeczności skutecznych osób wspierających dobre cele.

 

Treści na blogu