Uniwersalne podejście do rozwiązania każdego problemu

Przypomnij sobie ostatnią sytuację, w której doświadczyłeś jakiegoś problemu. Na czym się wtedy bardziej koncentroałeś/aś: na problemie, czy na rozwiązaniu? Warunkiem niezbędnym rozwiązania każdego problemu jest to, żebyś zdał/a sobie sprawę, że to do Ciebie należy WYBÓR: problem, czy rozwiązanie?

 

Moim zdaniem podstawą rozwiązywania jakichkolwiek problemów jest właśnie, nie tyle to, że poszukujesz rozwiązań, ale to, że to do Ciebie należy wybór, czy bardziej koncentrujesz się na problemie, czy na rozwiązaniu?

 

Przedstawię Wam prosty przykład prostego problemu. Będzie to prosty przykład, ponieważ nie będzie w nim emocji. Emocje mogą być bardzo dużą przeszkodą w dostrzeganiu tego, że możliwa jest w ogóle jakakolwiek przestrzeń rozwiązań, ale o tym będzie w następnych wpisach.

 

Wyobraź sobie, że stajesz przed prostym problemem (piszę akurat o tym, bo sam niedawno stanąłem przed takim problemem): młodsza koleżanka prosi Cię, żebyś pomógł jej podłączyć komputer z Linuxem (żeby było nieco trudniej, niech to będzie Arch Linux, a nie np. popularny Ubuntu) do Interentu za pomocą sieci LAN (masz kabel z Interentem z routera, ale jak podłączasz nic się nie dzieje). Nie jesteś informatykiem, a na Linuxie znasz się tylko tyle, że potrafisz na nim uruchomić youtuba i konsolę.

Masz do wyboru:

 

1. Koncentrować się na problemie:

– przecież ja nie jestem informatykiem

– przecież Linux to nie dla normalnych ludzi, ale dla informatyków

– wszyscy powinni używać Windowsa

– to jest bez sensu

– kup sobie inny komputer

– tego nie da się zrobić, bo tu wszystko jest jakieś inne

– po co mi w ogóle ten Internet, można żyć bez Internetu

– to nie mój problem

 

2. Koncentrować się na rozwiązaniu:

– poszukajmy w Internecie

– nie ma tutaj informacji, to poszukajmy gdzieś indziej

– spróbujmy wpisać te komendy, które ludzie podają na forach

– zadzwońmy do kolegi informatyka

– napiszmy do kogoś na fb

– opublikujmy post na fb z prośbą o pomoc

– może znamy kogoś jeszcze, kto się na tym zna

– może znamy kogoś jeszcze, kto zna kogoś, kto się na tym jeszcze zna

– pójdźmy do biblioteki (może się zdziwicie, ale na niektóre tematy w bibliotekach jest o wiele więcej informacji niż w Internecie, no, ale może nie w kwestii Linuxa)

 

Ta historia w końcu skończyła się tak, że wpisaliśmy w terminalu:

sudo dhcpcd

i Internet na kablu zaczął działać.

  • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościWięcej o tym, jak działać skutecznie i żyć z innymi znajdziecie w moim podręczniku:
    Jak Uczyć Skuteczności

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

Jak koncentrować się na rozwiązaniu?

Czyli jak i gdzie szukać rozwiązań:

1. Wpisz problem w Internet. Wpisz w wyszukiwarce pytanie tak, jak zadajesz je człowiekowi: tj. zamiast wpisywać np.: „połączenie lan linux Internet” wpisz: „jak podłączyć linuxa do Internetu przez LAN”

2. Jeśli to nie działa wpisz to samo pytanie po angielsku.

3. Pomyśl o kimś, kto może znać rozwiązanie i zadzwoń do niego.

4. Pomyśl o kimś, kto może znać kogoś, kto zna rozwiązanie i zadzwoń do niego (właśnie na tym polega networking).

5. Pomyśl o kimś, kto może znać kogoś, kto zna kogoś, kto zna rozwiązanie lub po prostu zadzwoń do kogoś, o kim wiesz, że ma dużo znajomych.

6. Próbuj sam różnych rozwiązań.

7. Idź do najbliższej biblioteki 🙂

8. Jeśli naprawdę nie wiesz co masz zrobić, zrób chociaż MAŁY KROK w kierunku poszukiwania rozwiązania. Wtedy będzie Ci o wiele łatwiej zrobić kolejny i kolejny.

Z każdym, nawet małym krokiem, powiększasz obszar rozwiązania, a zmniejszasz obszar problemu.

 

9. Pamiętaj o tym, że masz wpływ. Nie oznacza to, że możesz wszystko, ale że możesz coś, a to już więcej niż nic (więcej o tym tutaj).

 

W skrócie: to czy uda Ci się rozwiązać dany problem wcale może nie zależeć od Twoich zdolności, inteligencji, wiedzy, czy umiejętności, ale bardziej od Twojej wytrwałości, aktywności i współpracy z ludźmi których znasz.

 

 

Jeszcze bardziej w skrócie:

Dum spiro, spero.

(sam sprawdź co to znaczy, to na dłużej to zapamiętasz).

 

Co o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 

Pobierz Darmowy E-book

Liczba komentarzy: 2

  1. Jak uczyć skuteczności, to PORADNIK i KSIĘGA dobrych praktyk dla mnie! Wreszcie, w sposób jasny i rzeczowy podane podpowiedzi, jak uczyć się i jak uczyć innych.
    Przygotowałam dzieciakom krótki warsztat o tym jak rozwiązywać problemy. Zastanawialiśmy się, czy możemy podane przez Pana uniwersalne sposoby wykorzystać przy zagadnieniach przedmiotowych. Okazuje się, że wszystko można. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *