Z cyklu jak rozbudzać ciekawość: podróże po Wikipedii

Przedstawiam Wam bardzo ciekawą zabawę na rozbudzanie ciekawości nauką: podróż po Wikipedii.

 

Podróż z punktu A do punktu B

Jak każda podróż, tak i nasza gdzieś się zaczyna i gdzieś kończy. Jeśli masz dużo czasu i chcesz się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy to wylosuj dwa artykuły używając przycisku pod logiem Wikipedii po lewej, a następnie znajdź drogę od jednego artykułu do drugiego używając linków w tekście.

 

 

 

 

 

 

Ja akurat wylosowałem to:

oraz to:

 

Moja podróż wyglądała tak:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Willy_T._Ribbs – amerykański sportowiec – https://pl.wikipedia.org/wiki/Stany_Zjednoczone – Trzecie pod względem liczby ludności państwo (po Chinach i Indiach) – https://pl.wikipedia.org/wiki/Chi%C5%84ska_Republika_Ludowa – Podział Administracyjny – https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Chi%C5%84skiej_Republiki_Ludowej – Shaanxi – https://pl.wikipedia.org/wiki/Shaanxi – Ankang – https://pl.wikipedia.org/wiki/Ankang

To było łatwe, bo wystarczyły jedynie 4 pośrednie artykuły, żeby przejść od amerykańskiego sportowca do miasta w Chinach, ale przy okazji dowiedziałem się, że USA to trzecie pod względem ludności państwo (zazwyczaj zna się pierwsze, co najwyżej drugie) i że, Chiny dzielą się na 22 prowincje, 4 miasta wydzielone i 2 specjalne regiony administracyjne.

  • Podręcznik - Jak Uczyć SkutecznościWięcej o tym, jak działać skutecznie i żyć z innymi znajdziecie w moim podręczniku:
    Jak Uczyć Skuteczności

    ZOBACZ PODRĘCZNIK

 

Pobawmy się jeszcze raz:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_Narod%C3%B3w_Wschodnich

oraz

https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Federalna_Niemiec_na_Zimowych_Igrzyskach_Olimpijskich_1976

To chyba będzie łatwe, bo obydwa artykuły dotyczą Niemiec.

Zaczynamy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Medal_Narod%C3%B3w_Wschodnich – https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_niemiecki – https://pl.wikipedia.org/wiki/Niemcy – https://pl.wikipedia.org/wiki/Niemcy_na_zimowych_igrzyskach_olimpijskich – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zimowe_Igrzyska_Olimpijskie_1964 – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lna_Reprezentacja_Niemiec – https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Federalna_Niemiec_na_zimowych_igrzyskach_olimpijskich – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zimowe_Igrzyska_Olimpijskie_1976 – https://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Federalna_Niemiec_na_Zimowych_Igrzyskach_Olimpijskich_1976

Wcale to nie było takie łatwe, ale przy okazji dowiedziałem się, że obydwa państwa niemieckie z okresu komunizmu (tj. NRD i RFN) czasami w olimpiadach występowały razem.

No dobra, ale czy możemy to jakoś wykorzystać nie tylko do zabawy (ciekawej i edukacyjnej, ale jednak zabawy) tylko do nauki. Oczywiście, że możemy. Wtedy zamiast losować artykuły po prostu wybierz dwa artykuły z tematu, z którego się uczysz i znajdź najdłuższą drogę pomiędzy nimi, ale bez wychodzenia z tematu.

 

Podróż bez celu

Tak samą podróż możesz odbyć po Wikipedii bez celu, po prostu losuj artykuł, czytaj i idź gdzie chcesz. Jeśli lubisz takie naukowe zabawy to polecam do tego również blog crazynauka.pl, którego sam jestem czytelnikiem, a na którym nieraz spędzam godziny czytając zwłaszcza o mózgu, ewolucji i kosmosie. Polecam, bo startując z artykułu o kosmosie możesz skończyć na poradniku o tym jak z smartfona zrobić wykrywacz metalu.


Jak się Wam podoba taki pomysł? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 

Pobierz Darmowy E-book

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *