Bibliografia – wtyczka do WordPress [do pobrania]

Zapraszam do pobrania i używania mojej wtyczki do WordPress zbierającej pozycje bibliograficzne ze stron i wpisów.

 

Bardzo zależy mi na rzetelności publikowanych przeze mnie treści, dlatego w artykułach staram się cytować tylko rzetelne źródła i pod każdym artykułem zapisuje odniesienia bibliograficzne. Od czasów studiów psychologicznych robię to w standardzie APA, który charakteryzuje się m.in. tym, że w tekście nie umieszcza się przypisów ale odniesienie do cytowanego źródła zapisuje w nawiasie okrągłym z nazwiskiem autora i rokiem publikacji. Moim zdaniem jest to bardzo sensowne, bo ciągłe zerkanie na przypisy, odrywające wzrok od głównego tekstu, jest bardzo męczące (a poza tym unikamy dziwacznych określeń w stylu „ibidem” i „tamże”, w przypadku których bardzo szybko możemy zagubić to, do czego one odnoszą).

 

Wtyczka działa w taki sposób, że znajduje w tekście wpisów (posts) i stron (pages) wszystkie paragrafy, w których pojawia się 4-cyfrowy zapis roku w nawiasie okrągłym (2025) lub w nawiasie okrągłym po ukośniku (*/2025), gdzie przed ukośnikiem zapisuje się rok lub okres pierwszej publikacji (np. w odniesieniu do tekstów tłumaczonych lub klasycznych), a następnie za pomocą shortcode [bibliography] wyświetla je w dowolnym miejscu bloga w kolejności alfabetycznej, wraz z podaniem linku do strony lub wpisu z cytowaną pozycją.

Tym sposobem możemy w łatwy sposób sprawdzić, gdzie cytowana jest dana pozycja – a mi się to często przydaje, bo pamiętam, że coś gdzieś cytowałem, ale nie zawsze pamiętam gdzie.

 

Na moim blogu wyświetlone cytowania znajdziecie na stronie Czytelnia (pod polecanymi książkami). Wtyczkę zainstalowałem też w Strefie Wiedzy Centrum Dobrego Wychowania.

 

Pobierz wtyczkę Bibliografia dla WordPress (zip)

 

Użycie wtyczki:

1. Pobieramy i instalujemy wtyczkę: Wtyczki -> Dodaj wtyczkę -> Wyślij wtyczkę na serwer. Po instalacji uruchamiamy wtyczkę.

 

2. W menu administratora pojawi się pozycja Bibliografia (lub Bibliography – jeśli mamy WordPressa w innej wersji językowej niż polska).

 

 

3. Wtyczka automatycznie wczyta wszystkie paragrafy z 4-cyfrową datą zapisaną w nawiasie okrągłym (RRRR) lub w nawiasie okrągłym po slashu (***/RRRR), dlatego należy w tym momencie zaznaczyć wszystkie linie, które nie są cytowaniami checkboxem po prawej, a następnie na dole kliknąć: „Usuń zaznaczone”.

 

4. Ta lista posortowana jest zgodnie z kolejnością dodawania wpisów i stron. W celu wyświetlenia jej na blogu w kolejności alfabetycznej używamy shortcode [bibliography].

 

5. Na tej liście na czerwono zaznaczone zostały linie, które nie zawierają tekstu pisanego kursywą, co może oznaczać, że linia nie jest cytowaniem lub, że zapisane jest ono w nieodpowiedniej formie.

 

 

6. Jeśli chcemy zaktualizować wszystkie cytowania klikamy przycisk na górze „Usuń wszystkie cytowania i znajdź je ponownie”. Wtedy jeszcze raz będziemy musieli usuwać linie niebędące cytowaniami.

 

7. Jeśli dodaliśmy nowy wpis lub stronę lub aktualizowaliśmy któryś z nich, w celu aktualizacji listy należy wybrać go z listy rozwijanej na górze i kliknąć przycisk „Usuń cytowania z wybranego wpisu lub strony i znajdź je ponownie”.

 

8. Nie można edytować cytowań w tym miejscu. Jeśli chcemy je edytować, robimy to edytując wpis lub stronę, a następnie klikając w jeden z przycisków na górze w celu powtórnego dodania cytowań.

 

Życzę miłego używania wtyczki.

Jak się Wam podoba? Jeśli macie jakieś uwagi i komentarze będę wdzięczny za podzielenie się nimi. Nie jestem zawodowym programistą – jeśli znajdziecie we wtyczce jakieś błędy, dajcie mi, proszę, znać.

 

Tutaj znajdziecie inne przygotowane przeze mnie kody źródłowe do pobrania:

Edukacyjna Szklarnia z Raspberry Pi [zrób to sam]

Zagadkomat, czyli jak ze skrzynki na listy zrobiliśmy maszynę uczącą logicznego myślenia i zdrowych nawyków żywieniowych [zrób to sam]

 

Pobierz Darmowy E-book

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *